Jump to content

F.A.Q. - Frequently Asked Questions


Eshirael

Recommended Posts

 

Na początek warto podkreślić, że większość informacji opieram na frakcji Firstborn. Dodam punkt widzenia górali, jak u nich niedługo zagram, albo liczę na sugestie. Jeśli gdzieś w opisie znajduje się czasownik w czasie przeszłym, jak np. "miał", oznacza to, że coś występowało we wcześniejszych fazach gry i najprawdopodobniej wróci po ewentualnych modyfikacjach.

 

 

1. Jak zdobyć poziom?

- W Warspear nie ma czegoś takiego jak poziomy. Jeśli chcesz rosnąć w siłę, musisz wykonywać praktycznie wszystkie dostępne questy. Jeśli ich nie skończysz, nie odblokujesz następnych i staniesz w miejscu. Wyjątkiem jest większość bossów, które są do zabicia "dodatkowo". Z nieoficjalnego źródła wiem, że trzeba wykonać wszystkie questy, z bossami włącznie, aby w przyszłości móc udać się na drugą wyspę, która chwilowo jest zablokowana. Co do górali pewien nie jestem, ale u elfów na pierwszej wyspie pełna reputacja to 1050, a bez bossów około 850.

 

 

2. Zdobyłem 1050 reputacji. Co dalej?

- Na chwilę obecną nic. Możesz farmić, żeby później, gdy druga wyspa zostanie odblokowana, od razu kupić lepszy ekwipunek. Możesz pomagać innym w bossach, przetestować inne profesje, również w przeciwnej frakcji. Pierwszy patch, który planowany jest na koniec lutego 2011 obejmie (odpowiedź z supportu) duele, codziennie questy i unikalne skille dla każdej profesji.

 

 

3. Skąd wziąć pieniądze w grze?

- Na początku najlepiej zaraz po zdobyciu drugiej broni udać się na Will'o'wisp'y w górę od głównego miasta i zabijać je tak długo, aż ze sprzedawanego dropa, po sprzedaniu go u jakiegokolwiek NPC nie uzbiera się 1535 golda. Wtedy najlepiej kupić w pierwszym mieście najlepszą broń - szybciej i łatwiej będzie można wykonać wszystkie questy. W przypadku blade dancera suma dwóch mieczy będzie porónywalna. Jeśli chodzi o najlepszy ekwipunek, najprawdopodobniej przed skończeniem wszystkich questów uzbieracie wystarczającą sumę, żeby wszystko kupić. Później warto farmić na Bear'ach, ale to już chyba z braku innych zajęć.

 

 

4. Jaka profesja jest najlepsza?

- Tutaj nic nowego, profesje są raczej zbalansowane. Opis skilli Pomidora, który grał w bety, kiedy gra wyglądała nieco inaczej, a już na pewno była bardziej rozbudowana.

 

 

Firstborn - elfy

* Ranger - łucznik, co rangę zdobywa +10 do regeneracji hp. Miał również łuk, i mógł używać sztyletów. Skille: niewidzialność do pierwszego uderzenia, podpalenie, zamrożenie (unieruchomienie). Polecam początkującym, w sumie najczęściej spotykany.

* Blade Dancer - rycerz, co rangę (tutaj jedynie analogicznie do 5 druida i 10 rangera) zdobywa +15 do regeneracji hp. Używa dwóch mieczy, mógł również toporów. Skille uaktualnię.

* Druid - odpowiednik maga. Początek jest naprawdę ciężki, bo życie BARDZO wolno mu się regeneruje (+5 co rangę). Na trzeciej randze uzupełniając ringami i amuletem sytuacja jest o wiele łatwiejsza. Skille: masowe leczenie, rój os, trujące opary, przyzywanie wróżki.

 

 

Mountain Clans - górale (proszę o potwierdzenie graczy)

* Shaman - odpowiednik druida. Skille: leczący duch, błyskawica, sfera obronna, przyzywanie wilka.

* Barbarian - obecnie nosi topór i tarczę. Z tarczą sytuacja jest o tyle ciekawa, że ma duży bonus do obrony/hp, większy niż przeciętny item i jeśli przeciwnik w nią trafi, barbarian odpowiada większymi obrażeniami. Regenerację już na początku ma olbrzymią. Kiedyś mógł nosić wszystkie typy broni, w tym dwuręczne z (najprawdopodobniej) największymi obrażeniami.

* Rogue - używa dwóch sztyletów, które zadają obrażenia szybciej, niż pozostałe bronie. Kiedyś mógł zamiennie z łukiem. Skille: niewidzialność, reszta do uzupełnienia.

 

 

Jak widać jest w czym wybierać. Nie ma profesji lepszych, czy gorszych. Każda ma swoje plusy i minusy, dzięki temu gra jest bardziej urozmaicona.

 

 

5. Skończyło mi się 5 darmowych dni. Co teraz?

Pewien rusek, od którego się sporo dowiedziałem (namówić kogokolwiek, żeby chociaż pisał fonetycznie, a nie cyrylicą, już graniczy z cudem) pisał, że wcześniej grał 3 miesiące za darmo. Odkąd pojawił się angielski klient i serwery (USA ma osobny, nie wiem jak wygląda sprawa z innymi obszarami). Teraz po 5 dniach gry trzeba wykupić konto premium, by móc w ogóle zalogować. Cena nie jest spora, bo wynosi $3 (~8,5zł), ale nie do końca jest zrozumiała, gdyż 5 dni ze spokojem wystarczy, aby ukończyć wszystkie questy na pierwszej wyspie przy umiarkowanym czasie gry jedną profesją. Ja o premium się pokusiłem, kwotę przez około 5 dni miałem przyblokowaną na koncie, po czym otrzymałem zwrot, a zalogować wciąż się mogę. Wygląda na to, że gra jest jednak bezpłatna, ale dziwi fakt, że inni wciąż nie mogą zalogować. Sytuacja miała miejsce kilka dni temu. Należy też podkreślić, że obecnie płatność odbywa się jedynie przez Pay Pal. Można przelać bezpośrednio z konta pp, lub np. używając karty VISA.

 

 

6. W jaki sposób dodać kogoś do listy znajomych?

- Może zdziwić fakt, że się nie da. Są party, które nie znikają nawet, gdy wszyscy się wylogują. Jest też czarna lista. Nie ma jednak listy znajomych, ani gildii. Kolejny argument stojący za tym, że rosja to nie państwo, tylko stan umysłu ;) Czekamy ze zniecierpliwieniem na zmiany.

 

 

7. Mam telefon z symbianem, gdy chcę zainstalować grę, pojawia się komunikat "Błąd certyfikatu". Co zrobić?

- Zapraszam do lektury poruszonego już tematu http://www.warspearpolska.fora.pl/ogolna-dyskusja,12/blad-certyfikatu,10.html

 

 

8. Mam telefon bez systemu. Jaką wersję gry ściągnąć? Jaki telefon kupić?

- Niestety na chwilę obecną dostępne są klienty na PC, Androida, Symbiany i Windows Mobile. Najprawdopodobniej kiedyś będzie wersja na iOS, co do javy (większość telefonów bez sprecyzowanego systemu) czyli wersji .jad/.jar szczerze mówiąc bym się nie spodziewał. Mamy jednak 2011 rok i coraz mniej ludzi ma telefony bez systemu. Jeśli masz zamiar się zdecydować na kupno telefonu w najbliższym czasie, a będzie on służył do czegoś więcej, niż dzwonienie, smsowanie, słuchanie muzyki, polecam dorzucić i kupić telefon z systemem. Osobiście odradzam Windows Mobile, bo praktycznie nie ma na nie MMORPG'ów. Lepsza rozdzielczość w TibiaME jest tylko na Sybiany i iOS, w pozostałych wypadkach raczej Android, a szczególnie LG GT540 lub Samsung Galaxy, które w stosunku cena:jakość nie mają sobie równych.

 

 

Póki co tyle. Jeśli pojawiły się jakieś błędy, literówki, pytania, wątpliwości, czy propozycje, na zamieszczenie kolejnych pozycji w F.A.Q., które pomogą nowym graczom, piszcie w tym temacie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...